Schab z szynkowaru

Schab z szynkowaru

Pyszny, świeżo parzony, aromatyczny i doprawiony tak, jak lubimy. Przepis na domowy schab na kanapki jest tak prosty, że aż wstyd z niego nie skorzystać. Szynkowar sprawia, że przygotowanie domowego mięsa jest dziecinnie proste, a efekt – rewelacyjny. Zobaczcie sami.

Przepis wykorzystuje szynkowar, którego opis i informacje o tym, gdzie go kupić, znajdziecie tutaj: http://proste-przepisy.pl/szynkowar-opis-i-recenzja/.

0.

Lista zakupów:

  • Ok. 1 kg schabu wieprzowego
  • Przyprawy:
    • 2 łyżeczki soli do peklowania Może być też zwykła, ale wtedy mięso poszarzeje i być może „wytrzyma” w lodówce trochę krócej.
    • Pieprz
    • Pieprz ziołowy
    • Majeranek
    • Czosnek (granulowany lub świeży)

[:Listonic]


1

Myjemy mięso i obtaczamy je w przyprawach. Pozostawiamy wszystko w misce i wstawiamy do lodówki na ok. 48 godzin, by zdążyło się przegryźć.


2

Po dwóch dobach przekładamy mięso do szynkowaru, dociskamy sprężyną i zamykamy.


Wstawiamy szynkowar do wysokiego garnka, oddzielając go od dna np. ścierką. Nalewamy do garnka gorącej wody i stawiamy na palnik – poziom wody musi sięgać powyżej poziomu mięsa w szynkowarze!


Przez cały czas parzenia pilnujemy, aby woda nie zawrzała. Przyda się nam do tego termometr kuchenny – ja utrzymuję temperaturę wody w granicach 85–90°C.


5

Gdy temperatura wody się ustabilizuje, umieszczamy termometr w mięsie (za pomocą otworu w szynkowarze) i parzymy, aż mięso osiągnie temperaturę ok. 80°C.


6

Gdy mięso osiągnie pożądaną temperaturę, zdejmujemy garnek z palnika, wylewamy gorącą wodę i zastępujemy ją zimną – dzięki temu mięso szybciej się schłodzi. Schłodzone mięso chowamy razem z szynkowarem do lodówki na noc. Na drugi dzień nasz własnoręczny wyrób jest gotowy – możemy go wyciągnąć i kroić na kanapki. 🙂


Smacznego!



Dlaczego zamieściłem ten przepis?

Po pierwsze: jest pyszny.
Domowe mięso zawsze jest lepsze od tego ze sklepu, do tego mamy pewność, że jest świeże. Możemy też doprawić je pod swój smak.

Po drugie: jest zdrowy i – wbrew pozorom – dietetyczny.
Schab ma w sobie niemalże samo białko przy niewielkiej ilości procentowej tłuszczu. A jeszcze gdy odkroimy przerost tłuszczu, to już w ogóle bajka! Jestem gotów zaryzykować stwierdzenie, że taki parzony schab doskonale nadaje się np. na dietę Dukana.

Po trzecie: jest prosty.
Jeszcze prostszy od przepisu na karkówkę, wręcz banalny. Nie wiem, czemu ludzie tak rzadko robią sobie takie mięska. Macie jakieś pomysły? Dzielcie się w komentarzach.

Print Friendly, PDF & Email

Czy podobał Ci się przepis?

Kliknij na gwiazdkę aby go ocenić!

Średnia ocen 4.3 / 5. Licznik ocen: 30

Bądź pierwszym, który oceni ten przepis!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się przepis

Odezwij się do nas jeśli masz jakieś uwagi!

Powiedz nam jak możemy ulepszyć nasze treści

endriu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *