Pierogi z kapustą i pieczarkami
Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a co to za święta bez pierogów?! Przygotowałem dla Was przepis na znakomite ciasto pierogowe idealnie współgrające z każdym rodzajem farszu. Oczywiście nie zostawię Was z samym ciastem – w tym przepisie podpowiadam, jak zrobić pierogi z kapustą i pieczarkami, a w bliźniaczym poznacie instrukcję, jak zrobić pierogi ruskie. 🙂
Ciasto
Przygotowanie składników (proporcje na ok. 70 pierogów):
- 1 kg mąki pszennej
- 500 ml zimnej wody
- 1 łyżka oleju
Farsz – pierogi z kapustą i pieczarkami
Przygotowanie składników (proporcje na ok. 70 pierogów. Uwaga, ja robiłem z 1/4 tej ilości, zdjęcia przedstawiają proporcje na ok. 25 pierogów!):
- 1 kg kapusty kiszonej
- 3–4 cebule
- 600 g pieczarek
- Sól i pieprz
- Odrobina oleju do smażenia
Odsączamy i ewentualnie płuczemy kapustę, jeśli lubimy mniej kwaśny farsz. Następnie gotujemy ją w osolonej wodzie do miękkości (ok. 30–40 minut). W międzyczasie obieramy i kroimy pieczarki oraz cebulę.
Przygotowujemy ciasto – mieszamy ze sobą składniki (mąkę, wodę i olej) i ugniatamy za pomocą robota lub ręcznie. Ciasto zostawiamy na parę minut, by odpoczęło, a my w tym czasie przygotowujemy farsz.
Podsmażamy poszatkowaną cebulę oraz pieczarki, a na koniec krótko podsmażamy odcedzoną kapustę.
Solimy i pieprzymy wszystkie składniki farszu, a następnie miksujemy je ze sobą.
Gotową masę smakujemy i w razie potrzeby doprawiamy. Farsz jest gotowy!
Ciasto kroimy na dwie mniejsze części i rozwałkowujemy na cienką warstwę (im cieńsza, tym lepiej). Wycinamy ciasto w dowolny sposób – ja użyłem do tego filiżanek, ale pierogi mogą mieć dowolny kształt.
Lepimy! Do każdego pieroga nakładamy farsz, a następnie zasklepiamy brzegi palcami. Gotowe pierogi układamy na talerzu lub desce. Ważne jest, aby uprzednio porządnie podsypać pole odkładcze mąką, w przeciwnym razie pierogi po paru minutach leżenia przykleją się do powierzchni! W międzyczasie zagotowujemy wodę w dużym garnku.
Pierogi wkładamy do wrzącej, osolonej wody i gotujemy przez ok. 3–4 minuty od chwili, gdy wypłyną na powierzchnię. Po tym czasie wyjmujemy je do durszlaka i przelewamy ciepłą (jeśli mają być jedzone od razu) lub zimną (jeśli gotujemy je wcześniej z myślą o odgrzaniu) wodą.
Smacznego!
Dlaczego zamieściłem ten przepis?
Po pierwsze: pierogi to klasyka klasyk!
Z pierogów Polacy słyną na całym świecie. W wielu polskich domach pierogi są niemal synonimem bożonarodzeniowego posiłku.
Po drugie: można je robić z dowolnym farszem i na dowolny sposób.
Ciasto pierogowe można wykorzystać w dowolny sposób. Ruskie? Z kapustą i pieczarkami? Z mięsem? A może ze szpinakiem? Boczkiem? Owocami? Gotowane? Odsmażane? Pieczone? Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!
Po trzecie: przepis na pierogi po prostu warto znać.
To na tyle prosta (choć czasochłonna) receptura, że trudno sobie wyobrazić, by polska gospodyni lub polski gospodarz z prawdziwego zdarzenia nie potrafił zrobić pierogów. 🙂