Pierogi z kapustą i pieczarkami

Pierogi z kapustą i pieczarkami
Reklamy

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a co to za święta bez pierogów?! Przygotowałem dla Was przepis na znakomite ciasto pierogowe idealnie współgrające z każdym rodzajem farszu. Oczywiście nie zostawię Was z samym ciastem – w tym przepisie podpowiadam, jak zrobić pierogi z kapustą i pieczarkami, a w bliźniaczym poznacie instrukcję, jak zrobić pierogi ruskie. 🙂

0.

Ciasto

Przygotowanie składników (proporcje na ok. 70 pierogów):
  • 1 kg mąki pszennej
  • 500 ml zimnej wody
  • 1 łyżka oleju

Farsz – pierogi z kapustą i pieczarkami

Przygotowanie składników (proporcje na ok. 70 pierogów. Uwaga, ja robiłem z 1/4 tej ilości, zdjęcia przedstawiają proporcje na ok. 25 pierogów!):
  • 1 kg kapusty kiszonej
  • 3–4 cebule
  • 600 g pieczarek
  • Sól i pieprz
  • Odrobina oleju do smażenia

Odsączamy i ewentualnie płuczemy kapustę, jeśli lubimy mniej kwaśny farsz. Następnie gotujemy ją w osolonej wodzie do miękkości (ok. 30–40 minut). W międzyczasie obieramy i kroimy pieczarki oraz cebulę. 


Przygotowujemy ciasto – mieszamy ze sobą składniki (mąkę, wodę i olej) i ugniatamy za pomocą robota lub ręcznie. Ciasto zostawiamy na parę minut, by odpoczęło, a my w tym czasie przygotowujemy farsz.


Podsmażamy poszatkowaną cebulę oraz pieczarki, a na koniec krótko podsmażamy odcedzoną kapustę.


Solimy i pieprzymy wszystkie składniki farszu, a następnie miksujemy je ze sobą.


Gotową masę smakujemy i w razie potrzeby doprawiamy. Farsz jest gotowy!


Ciasto kroimy na dwie mniejsze części i rozwałkowujemy na cienką warstwę (im cieńsza, tym lepiej). Wycinamy ciasto w dowolny sposób – ja użyłem do tego filiżanek, ale pierogi mogą mieć dowolny kształt.

Lepimy! Do każdego pieroga nakładamy farsz, a następnie zasklepiamy brzegi palcami. Gotowe pierogi układamy na talerzu lub desce. Ważne jest, aby uprzednio porządnie podsypać pole odkładcze mąką, w przeciwnym razie pierogi po paru minutach leżenia przykleją się do powierzchni! W międzyczasie zagotowujemy wodę w dużym garnku.

Pierogi wkładamy do wrzącej, osolonej wody i gotujemy przez ok. 3–4 minuty od chwili, gdy wypłyną na powierzchnię. Po tym czasie wyjmujemy je do durszlaka i przelewamy ciepłą (jeśli mają być jedzone od razu) lub zimną (jeśli gotujemy je wcześniej z myślą o odgrzaniu) wodą.


Smacznego!

Dlaczego zamieściłem ten przepis?

Po pierwsze: pierogi to klasyka klasyk!

Z pierogów Polacy słyną na całym świecie. W wielu polskich domach pierogi są niemal synonimem bożonarodzeniowego posiłku.

Po drugie: można je robić z dowolnym farszem i na dowolny sposób.

Ciasto pierogowe można wykorzystać w dowolny sposób. Ruskie? Z kapustą i pieczarkami? Z mięsem? A może ze szpinakiem? Boczkiem? Owocami? Gotowane? Odsmażane? Pieczone? Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!

Po trzecie: przepis na pierogi po prostu warto znać.

To na tyle prosta (choć czasochłonna) receptura, że trudno sobie wyobrazić, by polska gospodyni lub polski gospodarz z prawdziwego zdarzenia nie potrafił zrobić pierogów. 🙂 

Czy podobał Ci się przepis?

Kliknij na gwiazdkę aby go ocenić!

Średnia ocen 4.5 / 5. Licznik ocen: 11

Bądź pierwszym, który oceni ten przepis!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się przepis

Odezwij się do nas jeśli masz jakieś uwagi!

Powiedz nam jak możemy ulepszyć nasze treści

endriu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *