Mielonka drobiowa z szynkowaru

Mielonka drobiowa z szynkowaru

Mięso z kurczaka jest naprawdę fajne – zdrowe i niskokaloryczne, a jeśli je dobrze przyrządzimy – również smaczne. Dlatego dziś zrobiłem w szynkowarze mielonkę z kurczaka. Wykorzystałem do niej zarówno piersi, jak i udka, by mięso nie było zbyt suche. Spróbujcie sami!

Przepis wykorzystuje szynkowar, którego opis i informacje o tym, gdzie go kupić, znajdziecie tutaj: http://proste-przepisy.pl/szynkowar-opis-i-recenzja/.

0.

Lista zakupów:

  • Ok. 1 kg mięsa drobiowego (u mnie: 500 g piersi i 500 g mięsa z uda)
  • 50 ml gorącej wody
  • 1 łyżeczka żelatyny spożywczej
  • Przyprawy:
    • 2–3 łyżeczki soli do peklowania Może być też zwykła, ale wtedy mięso poszarzeje i być może wytrzyma w lodówce trochę krócej.
    • ½ łyżeczki pieprzu
    • 2 łyżeczki papryki czerwonej
    • 1 łyżeczka bazylii

[:Listonic]


1

Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie. Mięso myjemy, oczyszczamy z niepotrzebnych błonek i kostek, a następnie kroimy na mniejsze kawałki, które szatkujemy w malakserze. Można też skorzystać z maszynki do mielenia.


2

Dodajemy przyprawy i wodę z żelatyną, po czym dokładnie mieszamy.


3

Przekładamy mięso do szynkowaru. Ja wyłożyłem wcześniej szynkowar woreczkiem do pieczenia – dzięki temu będzie później łatwiej je wyjąć. Wstawiamy wszystko do lodówki na co najmniej 24 godziny, by zdążyło się przegryźć.


Następnego dnia wstawiamy szynkowar do wysokiego garnka, oddzielając go od dna np. ścierką. Nalewamy do garnka gorącą wodę i wstawiamy na palnik – poziom wody musi sięgać powyżej poziomu mięsa w szynkowarze!


5

Przez cały czas parzenia pilnujemy, aby woda nie zawrzała. Przyda się nam do tego termometr kuchenny – ja utrzymuję temperaturę wody w granicach 80–85°C.


6

Gdy temperatura wody się ustabilizuje, umieszczamy termometr w mięsie (za pomocą otworu w szynkowarze) i parzymy, aż mięso osiągnie temperaturę ok. 75°C.


6

Gdy mięso osiągnie pożądaną temperaturę, zdejmujemy garnek z palnika, wylewamy gorącą wodę i zastępujemy ją zimną – dzięki temu mięso szybciej się schłodzi. Schłodzone mięso chowamy razem z szynkowarem do lodówki na noc. Na drugi dzień nasza mielonka jest gotowa – możemy ją wyciągnąć i kroić na kanapki. 🙂


Smacznego!



Dlaczego zamieściłem ten przepis?

Po pierwsze: jest pyszny i przejrzysty.
Na myśl o jakichkolwiek mielonkach ze sklepu odrobinę przechodzą mnie ciarki. Mielenie mięsa w domu gwarantuje mi nie tylko świeżość produktu, ale też skład, który sobie sam wymyślę. Bez polepszaczy.

Po drugie: jest dietetyczny.
Kurczak zawiera bardzo dużo białka i zwyczajnie warto go jeść. Jest zdrowy i dietetyczny na tyle, na ile to możliwe w czasach dzisiejszej hodowli drobiu.

Po trzecie: jest tak smaczny, jak sobie go zrobimy.
Ostateczny smak kurczaka tak naprawdę w dużej mierze zależy od nas. Smak mięsa drobiowego jest na tyle delikatny, że dobrze przejmuje inne składniki, które do niego dodamy, np. zioła, curry czy czosnek.

Print Friendly, PDF & Email

Czy podobał Ci się przepis?

Kliknij na gwiazdkę aby go ocenić!

Średnia ocen 3.3 / 5. Licznik ocen: 7

Bądź pierwszym, który oceni ten przepis!

Przykro nam, że nie spodobał Ci się przepis

Odezwij się do nas jeśli masz jakieś uwagi!

Powiedz nam jak możemy ulepszyć nasze treści

endriu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *